piątek, 6 lipca 2018

Zotter Ecuador Seversal 75% ciemna


Ekwadorska Labooko, jaka ostatnimi czasy pojawiła się w ofercie Zottera bardzo mnie zaciekawiła. Zarówno dzięki Sekretom Czekolady, jak i dzięki wyprawie do Ekwadoru, ostatnimi czasy dane mi było spróbować wiele czekolad z ekwadorskiego kakao. Wydawało mi się, że Arriba Nacional z prowincji Los Rios w rękach Zottera musi okazać się arcydziełem. Kakao użyte do wyprodukowania Ecuador Seversal 75% wyhodowane zostało na plantacjach wyselekcjonowanych przez rodzinną, ekwadorsko-niemiecką firmę Seversal, na którego czele stoi dr. Juan Salinas.

Jak parę innych nowych Zotterów Labooko, ziarna do Ecuador Seversal zostały uprażone specjalną metodą SNR, która polega na dodawaniu wody do ziaren podczas ich prażenia. Delikatna mgiełka obniża temperaturę prażenia, przez co bukiet smakowy ma stać się jeszcze bardziej rozbudowany i wysublimowany.

Zotter Labooko Ecuador Seversal 75% zakupiłam poprzez foodieshop24.pl.


W pierwszej chwili zachwycił mnie zapach świeżo mielonej kawy. Prędko stał się on cięższy niż frywolny i lotny aromat wprost z młynka, przeszedł w ciężkie fusy wymieszane z odrobiną ziemistego alkoholu, może whisky. W smaku okazała się nad wyraz delikatna. Rozpuszczając spokojnie kęs w ustach czekałam, aż zadziwi czymś spektakularnym. Tymczasem aż do końca degustacji było zadziwiająco płasko jak na Zottera, choć jednocześnie nietypowo.

Ecuador Seversal z ziemisto-fusiastej kwaśności kawy, okraszonej odrobiną miodu, prowadzi nas w kwaski owocowe, a nawet bardziej orzechowe - jak w niedojrzałych orzechach włoskich. Była w niej pewna wodnistość, rozmytość, roślinność. Tak, jakby wysokozmineralizowaną wodę wymieszać z pyłkiem kwiatowym. Gorzkawo-kwaśne włókna łodyg łąkowych roślin przeplatały się z ich naturalną sprężystą wilgocią.


To była dziwna czekolada. Dziwna zarówno jak na Arribę (choć kwiatowe nuty są w niej częste, ale tu zostały podane w zupełnie nowy sposób), jak i na Zottera. Biorąc pod uwagę, że spodziewałam się fajerwerków i trzęsienia ziemi, Ecuador Seversal sprawiła mi zawód. Zawód tym mocniej odczuwalny, iż degustację tej czekolady przeplataliśmy próbowanej innej Labooko... Ale jej recenzja już wkrótce.

I jeszcze jedno... To jest aż nie do uwierzenia, że inna 75-tka od Zottera stworzona z kakao z Los Rios TAK BARDZO mi smakowała. Kontrast był ogromny...


Skład: miazga kakaowa, surowy cukier trzcinowy, tłuszcz kakaowy.
Masa kakaowa min. 75%.
Masa netto: 70 g (2x 35 g).
Wartość energetyczna w 100 g: 596 kcal.
BTW: 8,9/46/32

2 komentarze:

  1. Hmm, może ta nowa metoda prazenia to nie był najlepszy pomysł? Jak ją zobaczę, to kupię, tak z ciekawości...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z metodą prażenia raczej wszystko jest ok - o czym przekonasz się w kolejnej recenzji.

      Usuń