poniedziałek, 18 lutego 2019

Leyenda ciemna 70% Ekwador


 Dziś chcę Wam zaprezentować moją jedyną tabliczkę ekwadorskiej marki Leyenda, jaką przywiozłam z zeszłorocznej wyprawy do Ekwadoru. Leyenda to czekoladziarnia z siedzibą w Quito, używająca kakao Nacional z okolic stolicy oraz departamentu Esmeraldas. Jej oferta jest dość prosta - składa się wyłącznie z ciemnych tabliczek o różnej zawartości masy kakaowej. Niektóre z nich wzbogacone są o lokalne owoce. Ja na targu w Quito zakupiłam bodaj najbardziej klasyczną z możliwych propozycji - czystą ciemną tabliczkę o 70% zawartości kakao.

50-gramowa tabliczka o kształcie wydłużonego prostokąta podzielona była na drobne kostki. Przyznam, że całkiem dobrze przetrwała niecały rok oczekiwania w moich zapasach, zaś wcześniej przecież przebywała na targowiskowym stoisku, w wątpliwie bezpiecznych warunkach temperaturowych. Od samego początku zachwyciła nas niebywałym i bardzo oczywistym zapachem - soczystych i dorodnych suszonych śliwek, zanurzonych w waniliowym jogurcie. To było spektakularne!


 Tabliczka była wyjątkowo twarda. Należała jej się dłuższa chwila, by poczęła ze śmietankową gładkością i gęstością rozpuszczać się w ustach. Prócz śmietankowej konsystencji pojawił się również śmietankowy smak, prędko przełamany specyficzną ziołowością surowych ziaren kakao. Zrobiło się bardzo ziołowo - aromatyczny miks mięty, szałwii i czarciego żebra, który po czasie ewoluował w mocną liściastą zieloną herbatę. Pojawił się również posmak dojrzałego awokado, wraz z jego przyjemną, tłustą gładkością.

Pod koniec zrobiło się przyjemnie słodko - scharakteryzowaliśmy ową słodycz jako gorący jabłecznik z kawałkami mango i maślaną kruszonką, podany z lodami śmietankowymi i świeżo wyciskanym sokiem z lulo. Czekolada w intrygujący sposób łączyła w sobie swojskie smaki z barwą egzotyką. Szkoda, że nie miałam okazji zakupić więcej tabliczek tej marki, szczególnie z dodatkiem owoców - w duecie z tym kakao mogły to być naprawdę apetyczne połączenia.


Skład: miazga kakaowa, cukier trzcinowy, tłuszcz kakaowy, lecytyna sojowa.
Masa kakaowa min. 70%.
Masa netto: 50 g.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz